Hybrid Wizard Organization Configuration Transfer nedir?

Office 365 Migration projeleri yaparken eğer müşteri ortamında Exchange server varsa hepimizin çokca tercih ettiği bir yöntem olan hybrid, Exchange ve Exchange Online arasında bir organizasyon ilişkisi kurarak minumum kesinti ile mailboxlarımızı Cloud’a aktarabileceğimiz gibi hem Exchange hem Exchange Online platformunda kullanıcıların bir arada çalışmasına olanak sağlamaktadır.Bu organizasyon ilişkisi kurarken kullandığımız tool’u ise Hybrid Wizard olarak adlandırıyoruz.Microsoft tarafından 2018 Haziran ayında anons edilen Hybrid wizard içerisinde gelen “Hybrid Organization Configuration Transfer” v1 özelliği ve sonrasında 2018 Kasım ayında gelen yeni bir update ile “Hybrid Organization Configuration Transfer” v2 özelliği sunuldu ve v1’in üzerine geliştirmeler ve iyileştirmeler yapıldı.

Peki nedir bu Hybrid Organization Configuration Transfer ? Ne gibi ihtiyaçlarımızı karşılıyor ?

Hybrid Organization Configuration Transfer ile beraber on-premise Exchange üzerindeki bir takım configuration ayarlarının Exchange Online tarafına Hybrid Wizard tool’u aracılığıyla taşınmasına olanak sağlandı. Bu özellik, geçiş işlemleri sırasında on-premise Exchange’den Exchange Online’a tek seferde önemli organizasyon ilkesi nesnelerinin aktarılmasını sağlar. HCW’yi çalıştıran admin, on-premise Exchange’den Exchange Online’a taşınırken tespit edilen tüm nesneleri taşımayı seçebilir veya hiçbirini aktarmamayı seçebilir. Configuration Transferin support ettiği configurationlar aşağıdaki gibidir. Bu özellikler mevcut Hybrid wizard içinde entegre gelmektedir.

OCT-V1 (Haziran 2018)

 • Active Sync Mailbox Policy
 • Mobile Device Mailbox Policy
 • OWA Mailbox Policy
 • Retention Policy
 • Retention Policy Tag

OCT-V2 (Güncel sürüm)

 • Active Sync Device Access Rule
 • Active Sync Organization Settings
 • Address List
 • DLP Policy
 • Malware Filter Policy
 • Organization Config
 • Policy Tip Config

Yukarıda listelenenlerin dışındaki politikalar hybrid wizard tarafından kopyalanmaz ve Office 365’e manuel olarak kopyalanması gerekir. Hybrid wizard tarafından kopyalanan politikaların ve özniteliklerin bir listesi için ;

https://docs.microsoft.com/en-us/exchange/organization-configuration-transfer-attributes

Configuration transfer Exchange 2010 , 2013 , 2016 ve 2019 versiyonlarında en son cumulative update ile beraber support edilmektedir.

Organization Configuration Transfer

Hybrid yapıların kurulması, çoğu zaman müşteri ortamındaki network, sertifika ve cumulative update’lerin eksik olmasından dolayı alt yapının sağlıklı hale getirilmesi süreci ile beraber ciddi zaman almaktadır. Alt yapı best practices’lere uygun hale getirildikten sonra ilk yaptığımız işlerin başında hybrid wizard tool’u ile organizasyon ilişkini kurup ortamı geçişe hazır hale getirmektir. Bunun üzerine alt yapıyı sağlıklı hale getirsekte büyük organizasyonlarda bu iş bu kadar kolay olmamaktadır. Hali hazır’da on-premise yapıda kullandıkları OWA Mailbox Policy , Retention Policy , DLP Policy’ler vs varsa organization configuration transfer özelliği olmadan önce bunları tek tek gidip Exchange online üzerinde oluşturuyorduk buda bize geçişlerde ortamdaki policy’lere göre 2 ,3 gün kaybettirmekteydi. Organization configuration transfer ile artık bu işlemi bir kaç dakika’da tamamlayabilmekteyiz.

Organization configuration transfer sadece Policy’leri şirket içindeki Exchange Online’a kopyalamakla kalmaz, aynı zamanda on-premise exchange üzerindeki policy’lerde yapılan değişiklikleri Exchange Online üzerinde güncelleştirir. Policy değerleri Exchange Online üzerine taşındıktan sonra şirket içi policy güncellenirse, adminler güncellenen değerlerin tekrardan Exchange Online üzerine kopyalanması için Organization configuration transferi tekrar çalıştırmalıdırlar. Zaten wizard’ı her çalıştırdığınızda size değişen objeleri tespit edip Exchange Online tarafına yazacağı konusunda bilgi veriyor olacak.

Policy’lerden bir örnek gösterek makaleyi sonlandırıyor olacağım. Organization configuration transfer ile taşıdığım örnek retention policy’ler Exchange Online policy altındaki retention policies altına birebir olacak şekilde kopyalandı. Özellikle hybrid projelerinde bu şekilde policy’lerin taşınması süreçleri hızlandıracağı gibi manuel taşıma ile oluşabilecek hatalarında önüne geçiyor olacak.

Umarım faydalı olmuştur , keyifli okumalar.